Grunnkurs i arbeidsmiljø (40 timers HMS-kurs)
Lovpålagt HMS-opplæring (40 timer) for verneombud og medlemmer av arbeidsmiljøutvalg (AMU).
Dette kurset gir den lovpålagte HMS-opplæringen for verneombud og medlemmer av arbeidsmiljøutvalg (AMU). Deltakerne får kunnskap om arbeidsmiljø, roller og ansvar, samt hvordan virksomheter kan arbeide systematisk med helse, miljø og sikkerhet – både fysisk og psykososialt arbeidsmiljø.
Kurset kombinerer faglig gjennomgang, praktiske eksempler og diskusjoner fra ulike typer virksomheter. Det legges særlig vekt på hvordan kunnskapen kan brukes i praksis i egen virksomhet, og hvordan verneombud og AMU kan bidra til forbedring av arbeidsmiljøet.
Kursdatoer:
Kurset gjennomføres over fire kursdager:
- 07. mai kl. 08.30–16.00
- 08. mai kl. 08.30–16.00
- 12. mai kl. 08.30–16.00
- 13. mai kl. 08.30–16.00
Den femte kursdagen gjennomføres som eget HMS-arbeid i virksomheten.
Vi anbefaler at denne dagen gjennomføres i tilknytning til kurset, slik at deltakerne får brukt kunnskapen fra kurset direkte i egen virksomhet.
Kursfakta: 
Varighet: 40 timer (5 dager)
Gjennomføring: Fysisk kurs
Sted: Kristiansund
Målgruppe: Verneombud og medlemmer av arbeidsmiljøutvalg (AMU)
Krav: Lovpålagt opplæring etter arbeidsmiljøloven § 6-5
Pris: kr 13 900 per deltaker
Rabatt: 15 % rabatt ved flere deltakere fra samme bedrift.
Hva lærer du
- Rollen som verneombud og medlem av AMU
- Krav i arbeidsmiljøloven og sentrale forskrifter
- Systematisk HMS-arbeid i virksomheten
- Risikovurdering og forebygging av ulykker og helseskader
- Psykososialt arbeidsmiljø og hvordan virksomheten kan forebygge konflikter, stress og uheldige arbeidsbelastninger
- Samarbeid mellom ledelse, ansatte og verneombud i HMS-arbeidet
Kort om kurset
Kurset passer både for nye verneombud og AMU-representanter, og for virksomheter som ønsker å sikre at opplæringen oppfyller kravene i arbeidsmiljøloven. Mange virksomheter velger også å la ledere, HR eller HMS-ansvarlige delta for å styrke samarbeidet i HMS-arbeidet.
Verneombud og medlemmer av arbeidsmiljøutvalg har en viktig rolle i virksomhetens arbeid med helse, miljø og sikkerhet. Arbeidsmiljøloven stiller derfor krav om nødvendig opplæring for disse rollene.
I dette kurset ser vi på hvordan virksomheter kan arbeide systematisk med HMS i praksis. Kurset gir deltakerne kunnskap om arbeidsmiljøregelverket, roller og ansvar, og hvordan verneombud og AMU kan bidra til et trygt og godt arbeidsmiljø.
Kurset tar også opp aktuelle utfordringer i arbeidslivet, blant annet psykososialt arbeidsmiljø, samarbeid på arbeidsplassen og hvordan konflikter og belastninger kan forebygges.
Kurset gjennomføres over fem dager og gir rom for diskusjoner, erfaringsutveksling og praktiske eksempler fra ulike typer virksomheter.
Hvorfor velge fysisk kurs?
Arbeidsmiljø og HMS er temaer som ofte forstås best gjennom dialog og erfaringsutveksling. På våre fysiske kurs legger vi derfor vekt på diskusjoner, praktiske eksempler og refleksjon rundt deltakernes egne erfaringer.
Dette gir deltakerne bedre forståelse av rollen som verneombud eller AMU-representant, og hvordan kunnskapen kan brukes i egen virksomhet.
Praktisk informasjon
Kurset gjennomføres som fysisk kurs over fem dager.
Fire av dagene består av undervisning og diskusjoner i plenum, mens én dag er avsatt til eget HMS-arbeid i virksomheten. Dette gir deltakerne mulighet til å arbeide med problemstillinger fra egen arbeidshverdag.
Kursavgiften inkluderer lunsj, bevertning og kursbevis.
- Kursbevis utstedes etter gjennomført kurs
- Påmelding skjer via skjema nederst på siden
- Påmeldingen er bindende
- Kurset gjennomføres forutsatt tilstrekkelig antall deltakere
Kursholdere
Våre kursholdere har praktisk erfaring fra HMS-arbeid i både privat og offentlig sektor, og arbeider til daglig med rådgivning, revisjon og opplæring innen HMS og arbeidsmiljø.
Dette gir deltakerne tilgang til oppdatert kunnskap og erfaringer fra ulike typer virksomheter.
Bedriftsinternt kurs
Dette kurset kan også gjennomføres som bedriftsinternt kurs.
Dersom flere ansatte skal delta, kan det være hensiktsmessig å gjennomføre kurset internt i virksomheten. Kurset kan tilpasses virksomhetens behov og kan gjennomføres hos dere eller i våre kurslokaler.
Ta gjerne kontakt for tilbud: 40 55 50 35
